Powinniśmy się regularnie badać, jeżeli chcemy zachować dobre zdrowie. Wszakże nie bez przyczyny mówi się, że najważniejsza w kwestii zdrowia jest profilaktyka. Trzeba więc na bieżąco i regularnie poddawać się podstawowym badaniom, a raz na rok (najrzadziej co 2-3 lata) wykonać pewne badania specjalistyczne. Przykładem takich profilaktycznych badań specjalistycznych są na pewno badania obrazowe tak zwanym ultrasonografem, czyli popularne USG.
USG służy do obrazowania narządów i tkanek miękkich, a skierowanie na takie badanie powinniśmy dostać od lekarza rodzinnego. Aparaty usg wyglądają trochę jak elektryczne maszynki do golenia, choć oczywiście końcówka spełnia zupełnie odmienne funkcje. Wysyła ona w głąb organizmu specjalne fale, które powracając, dają na ekranie obraz naszych narządów. Lekarz prowadzący badanie przesuwa więc aparatem po naszym ciele i na żywo obserwuje jego wnętrze (często używa się specjalnego nawilżacza dla łatwiejszego działania aparatu). Aparaty USG są dość drogie, dlatego nie każda przychodnia je ma. Najlepszy i najczęściej stosowany jest chyba aparat USG Siemens.
Przykładowymi i najbardziej znanymi badaniami USG jest na przykład badanie nerek (pozwala ocenić między innymi występowanie kamieni nerkowych i piasku nerkowego), ogólne badanie jamy brzusznej (dla oceny stanu i ewentualnych zmian zapalnych wątroby, trzustki, śledziony i tak dalej), echo serca, które pokaże jak nasze serce pracuje i jak zbudowane są jego komory i zastawki, a także często stosowane USG-Doppler przepływu krwi w kończynach dolnych (przy różnych zakrzepach, problemach krążeniowych, żylakach).