Od niepamiętnych czasów minerały są niezwykle cenione. Docenia się nie tylko ich piękny wygląd, ale też walory takie jak odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dzięki czemu mogą zachować swoje piękno i właściwości (na przykład blask) na długi czas. Dzięki temu doskonale spisują się jako kamienie jubilerskie w biżuterii, bez względu na to, z jakim materiałem się je połączy, wyroby takie cechują się dużą wartością i są niezmiennie bardzo pożądane.
Oczywiście najlepiej, by minerały były osadzone w metalach szlachetnych, ale nie zawsze tak jest. Twórcy łączą je nawet z sznurkami czy gumkami, tworząc w ten sposób na przykład klimatyczne, mało wystawne bransoletki z koralików, budzące wielkie uznanie osób ceniących sobie luźny styl.
Idźmy jednak o krok dalej, czyli na przykład w kierunku złotej czy srebrnej biżuterii. I tak biżuteria z tanzanitem czy szmaragdem budzi wielkie uznanie. Takie wyroby należą do najczęściej wybieranych. Srebro stanowi świetną oprawę dla większości, a nawet dla wszystkich kamieni, nie tylko jak wspomniany tanzanit. Podobnie jak białe złoto, które jednak jest znacznie droższe, pasuje zarówno do ciemnych, jak i jasnych kamieni, posiadających barwę ciepłą i zimną.
Jednak, tak jak wspomniałem, biżuteria ze srebra ma umiarkowane ceny, podczas gdy złoto z kamieniami szlachetnymi jest już znacznie kosztowniejsze. W dodatku wyroby takie nie zawsze są bardzo ozdobne, mogą więc służyć nawet na co dzień, nie tylko jako dodatek na najważniejsze okazje, stąd niemałym popytem odznacza się srebrna biżuteria – tanzanit czy rubin zaś, to kamienie jubilerskie, które Panie cenią bardzo wysoko.